czy monakolina wpływa na poziom cholesterolu

Wpływ monakoliny na cholesterol

Problem podwyższonego poziomu cholesterolu LDL stanowi jedną z głównych przyczyn i najważniejszych czynników ryzyka, które prowadzą do występowania chorób sercowo-naczyniowych. Istnieje wiele sposobów skutecznego przeciwdziałania nieprawidłowościom dotyczącym gospodarki lipidowej – jednym z nich jest stosowanie monakoliny K.

 

Zaburzenia gospodarki lipidowej – przyczyny i rodzaje

 

Problem zaburzeń lipidowych może stanowić następstwo rozmaitych czynników:

  • schorzeń wątroby
  • nadmiernego stresu
  • nieprawidłowej diety
  • reakcji spichrzeniowych
  • przewlekłej choroby nerek
  • uwarunkowań genetycznych
  • zaburzeń endokrynologicznych
  • zbyt niskiego poziomu aktywności fizycznej

Nieprawidłowości dotyczące gospodarki lipidowej polegają na zaburzeniu równowagi w zakresie optymalnych wartości stężenia frakcji cholesterolu (podwyższony LDL, obniżony HDL) i poziomu trójglicerydów (TG). W praktyce specjaliści wyróżniają następujące formy zaburzeń lipidowych:

  • dyslipidemia aterogenna

Stężenie TG ≥ 150 mg/dl (1,7 mmol/l), HDL-C ≤ 45 mg/dl [1,2 mmol/l] u kobiet lub ≤40 mg/dl [1,0 mmol/l] u mężczyzn, a poziom LDL-C jest prawidłowy lub nieco podwyższony

  • hipercholesterolemia

Stężenie LDL-C ≥ 115 mg/dl [3 mmol/l] i poziom TG ≥ 190 mg/dl [5 mmol/l]

  • hipertriglicerydemia

Poziom TG ≥ 150 mg/dl [1,7 mmol] przy równoczesnym zachowaniu optymalnego stężenia obu frakcji cholesterolu

Jednym z najpopularniejszych narządzi diagnostycznych jest skala SCORE, która umożliwia oszacowanie ryzyka występowania ryzyka zmian sercowo-naczyniowych, wyznaczenia celu terapeutycznego i określenie najlepszego sposobu leczenia dla pacjenta np. konieczności wprowadzenia farmakoterapii statynami.

 

Monakolina K – naturalny sposób do walki z wysokim cholesterolem

 

Statyny są najpopularniejszymi lekami do walki z zaburzeniami o charakterze dyslipidemii. Pomimo dużej skuteczności terapeutycznej nie są pozbawione wad – preparaty ze statynami powodują występowanie objawów niepożądanych, które dotyczą uszkodzenia układu mięśniowego (m.in. miopatie i rabdomioliza). Oprócz tego wchodzą w interakcje z wieloma środkami farmakologicznymi, ziołami i niektórymi produktami spożywczymi (np. sok grejpfrutowy), co potęguje ryzyko występowania skutków ubocznych i utrudnia leczenie.

Alternatywą dla pacjentów jest monakolina K. To substancja czynna zawarta w fermentowanym czerwonym ryżu drożdżowym, której właściwości są zbliżone do działania statyn. Monakolina umożliwia blokowanie reduktazy HMG-CoA, enzymu biorącego udział w procesie syntezy cholesterolu. Dzięki temu umożliwia efektywne obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego i spadek stężenia LDL w surowicy krwi. Ponadto monakolinie przypisuje się pozytywne oddziaływanie na podwyższone stężenie trójglicerydów.

Preparaty zawierające monakolinę K (np. LipiForma Plus, Polixar Neo czy Optisterin) są rekomendowane dla pacjentów:

  • nietolerujących terapii statynami z uwagi na zbyt mocne odczuwanie skutków ubocznych
  • przejawiających przeciwwskazania do terapii lekami statynowymi (np. ze schorzeniami wątroby)
  • z umiarkowaną hipercholesterolemią, którzy należą do grup niskiego i miarkowanego ryzyka występowania choroby-sercowo naczyniowej

Monakolina K można potraktować jako wartościowy element naturalnej profilaktyki schorzeń układu krążenia, co sprawia, że sprawdzi się w formie dodatku do zdrowej diety i regularnej aktywności fizycznej.

Bibliografia:

  1. Wożakowska-Kapłon B., Salwa P. „Monakolina – pomost między prozdrowotną modyfikacją diety a farmakoterapią hipercholesterolemii.” Folia Cardiologica 2016, 11(4): 318-326.
  2. Nichols M., et al. „European cardiovascular disease statistics 2012.” European Heart Network, Bruksela 2012.
  3. https://pulsmedycyny.pl/monakolina-k-pomost-miedzy-leczeniem-behawioralnym-a-farmakoterapia-dyslipidemii-977058