Medycyna nieustannie poszukuje nowatorskich rozwiązań w walce z rozmaitymi chorobami. Problem podwyższonego poziomu cholesterolu jest przypadłością dotykającą sporej części społeczeństwa. Okazuje się, że branża farmaceutyczna przygotowała nowe leki wspierające utrzymanie optymalnej gospodarki lipidowej. Co należy o nich wiedzieć? Czy rzeczywiście sprawdzą się w roli zamiennika dotychczasowych lekarstw do walki z wysokim cholesterolem?
Leki na cholesterol starej generacji
Jednymi z najczęściej wykorzystywanych środków farmakologicznych do przeciwdziałania wysokiemu stężeniu cholesterolu i trójglicerydów są preparaty bazujące na statynach – inhibitorach reduktazy HMG-CoA. Leki zawierające m.in. atorwastatynę czy rosuwastatynę wykazują wyjątkowo dużą skuteczność w normalizacji poziomu LDL (tzw. złego cholesterolu). Warto jednak wiedzieć, że ich długotrwałe stosowanie może okazać się przyczyną wielu niekorzystnych dolegliwości. Do objawów niepożądanych zalicza się takie problemy jak wyraźne osłabienie organizmu oraz zaburzenie prawidłowej funkcjonalności komórek mięśniowych (tzw. miopatia).
Preparaty z grupy statyn są często wspomagane ziołami wspomagającymi utrzymanie optymalnego stężenia trójglicerydów. Prawdziwą zaletą ziół na cholesterol jest ich bezpieczne działanie i wyjątkowo niskie ryzyko występowania skutków ubocznych. Ziołowe leki i suplementy diety są dostępne w rozmaitych postaciach – począwszy od poręcznych tabletek, a skończywszy na tonikach lub mieszankach suszu pozwalającego przygotowanie herbatek bądź naparów. Najczęściej rekomendowanymi roślinnymi preparatami na nadmierny cholesterol są:
- bergamotka
- babka płesznik
- czosnek
- karczoch
- ostropest plamisty
- siemię lniane
Oprócz powyższych warto zadbać, aby codzienna dieta była bogata w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 (ALA, EPA, DHA) oraz witaminę C.
Jak działają nowe leki na cholesterol?
Na przestrzeni ostatnich kilku lat pojawiło się kilka zupełnie nowych leków przeciwdziałających wysokiemu poziomowi cholesterolu. Pierwszym składnikiem wartym wymienienia jest inklisiran. To preparat wspomagający trwałe obniżenie stężenia lipoprotein o niewielkiej gęstości (tzw. LDL). Produkt skutecznie blokuje gen PCSK9, co powoduje, że wątroba przeprowadza skuteczny rozkład złego cholesterolu. Co więcej, lek ogranicza szansę na przenikanie cząsteczek lipidowych do krążenia i dzięki temu ogranicza szansę rozwoju chorób układ krążenia (np. miażdżycy naczyń czy zawału mięśnia sercowego). Jednak nie tylko inklisiran zaliczamy do grona leków nowej generacji. Przed jego pojawieniem się rynek farmaceutyczny oferował dwa nowatorskie środki farmakologiczne będące inhibitorami PCSK9. Preparaty jak alirocumab i evolocumab przyczyniają się do blokowania powstałych cząsteczek proteinowych PCSK), które znajdują się w wątrobie.
Zaletą nowoczesnych leków na nadmierny cholesterol jest niezwykle niskie ryzyko występowania objawów niepożądanych. Gdy doszło do pojawienia się symptomów, to zwykle przejawiały łagodny charakter i krótki czas występowania. Najczęściej zgłaszanymi niedogodnościami były reakcje w miejscu iniekcji preparatu oraz dolegliwości bólowe kończyn i stawów. W niewielu przypadkach zgłaszano występowanie stanu zapalnego oskrzeli, biegunek lub zakażenia układu moczowego. Pomimo tego nowa generacja leków na wysoki cholesterol stanowi obiecującą alternatywę dla preparatów zawierających statyny.
Bibliografia:
- https://www.fda.gov/drugs/drug-safety-and-availability/fda-approves-add-therapy-patients-genetic-form-severely-high-cholesterol-0
- https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C80269%2Cnowej-generacji-lek-obniza-zly-cholesterol-o-polowe.html
- https://www.rynekaptek.pl/farmakologia/nowy-lek-na-tzw-zly-cholesterol-wystarcza-dwie-dawki-na-rok,42285.html