Podwyższony cholesterol jest niepokojącym objawem wielu chorób serca i układu krążenia. Utrzymywanie się wysokiego poziomu cholesterolu może skutkować szeregiem niebezpiecznych powikłań. Znajomość objawów wskazujących na ten problem pozwala na dostatecznie wczesną interwencję. Jakie symptomy wskazują na przekroczenie normy cholesterolu? Po czym rozpoznać, że ktoś ma problem z wysokim cholesterolem?
Kiedy mowa o podwyższeniu cholesterolu?
Profil lipidowy, zwany też lipidogramem, jest wskaźnikiem diagnostycznym wykorzystywanym w badaniach laboratoryjnych do odzwierciedlenia aktualnego stanu gospodarki lipidowej. To właśnie analiza lipidogramu pozwala ocenić stężenie cholesterolu całkowitego i poszczególnych lipoprotein. O podwyższonym cholesterolu mowa w przypadku takich wartości jak:
- cholesterol całkowity > 200 mg/dl;
- LDL (zły cholesterol) > 115 mg/dl;
- TG (triglicerydy) > 150 mg/dl.
Warto zaznaczyć, że zakresy referencyjne mogą się nieco różnić np. dla osób po przebytych zawałach serca bądź z innymi schorzeniami układu krążenia.
Objawy wysokiego cholesterolu
Jednym z podstawowych symptomów wskazujących na zbyt wysoki cholesterol są kępki żółte, które często określa się mianem żółtaków. Kępki żółte to nic innego jak odkładające się pod skórą nadmierne ilości cholesterolu, które przybierają postać niewielkich grudek lub plam. Żółtaki najczęściej są zlokalizowane w kącikach oczu i na powiekach, na zgięciach łokciowych i kolanowych czy na powierzchni pośladków. Podskórne złogi cholesterolu są dowodem na hiperlipidemię, czyli zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi.
Objawy w obrębie narządu wzroku to równie częsta przypadłość osób z wysokim cholesterolem. Nieprawidłowe wyniki lipidogramu mogą wówczas skutkować następującymi niedogodnościami:
- Obwódka starcza, czyli niewielka, przeważnie biała lub niebieska otoczka w obrębie tęczówki oka, która nie wpływa na jakość widzenia.
- Upośledzenie widzenia (np. mroczki przed oczami), które są rezultatem nadmiaru cholesterolu we krwi i związaną z tym niedrożnością naczyń siatkówki oka.
Wysoki poziom cholesterolu powoduje też szereg innych objawów, które początkowo mogą kojarzyć się z problemami wywołanymi przez inne zaburzenia. Wśród nich należy wymienić m.in. ciężkość i dolegliwości bólowe nóg (zwłaszcza łydek), niska temperatura stóp, blada, napięta i błyszcząca skóra kończyn dolnych, trudności z koncentracją, utrudnione i wydłużone gojenie się ran czy też ból w klatce piersiowej – wysiłkowy i spoczynkowy.
Wysoki cholesterol – leczenie
W pierwszej kolejności zalecana jest zmiana diety i dotychczasowego trybu życia. W posiłkach należy uwzględnić naturalne źródła błonnika i zdrowych, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (np. ryby morskie, orzechy i nasiona, tłuszcz roślinny) oraz zrezygnować z tłustych, przetworzonych fast foodów i unikać posiłków przygotowywanych na drodze smażenia. W miejsce ciężkostrawnych potraw należy umieścić posiłki przygotowywane na parze, duszenia lub pieczenia. Zmiana diety jest także sposobem na uzyskanie optymalnej masy ciała.
Ponadto zalecane jest:
- rezygnacja z alkoholu i papierosów,
- przestrzeganie zdrowego i głębokiego snu,
- wdrożenie regularnej aktywności fizycznej.
Jeżeli powyższa zmiana stylu życia nie przynosi rezultatów, to wówczas można pomyśleć o wdrożeniu suplementacji monakoliną K – naturalną statyną, która jest zawarta w fermentowanym czerwonym ryżu. Gdy poziom cholesterolu jest na tyle wysoki, iż występuje ryzyko problemów sercowo-krążeniowych (np. pojawia się nadciśnienie tętnicze lub objawy miażdżycowe), to wówczas niezbędna jest konsultacja z lekarzem w celu rozpoczęcia leczenia farmakologicznego.
Bibliografia:
- Arent-Piotrowska K. „Hipercholesterolemia – zmora dzisiejszych czasów. Co zrobić, by zapobiec jej konsekwencjom w świetle aktualnych zaleceń kardiologicznych.” Problemy Higieny i Epidemiologii 2018, 99(2): 108-113.
- Szymański FM. „Hipercholesterolemia jako najbardziej rozpowszechniony czynnik ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego w Polsce. O czym warto pamiętać w codziennej praktyce?.” Choroby Serca i Naczyń 2014, 11(4): 204-211.
- Larosa JC. „Understanding risk in hypercholesterolemia.” Clinical Cardiology: An International Indexed and Peer-Reviewed Journal for Advances in the Treatment of Cardiovascular Disease 2003, 26(S1): 3-6.