Jak obniżyć cholesterol lekami bez recepty

Jak obniżyć cholesterol lekami bez recepty?

Rola cholesterolu dla organizmu człowieka jest niepodważalnie istotna. Do jego zadań należą m.in. oddziaływanie na aktywność rozmaitych enzymów, wsparcie prawidłowej pracy mózgu, czy też udział w syntezie niektórych hormonów. Jednak zbyt wysoki poziom cholesterolu może stanowić przyczynę wielu niebezpiecznych dolegliwości. W jaki sposób obniżyć cholesterol i czy można tego dokonać lekami bez recepty?

Jakie są normy cholesterolu?

  •     Cholesterol całkowity – poniżej 200 mg/dl
  •     Lipoproteiny HDL (dobry cholesterol) – powyżej 55 mg/dl
  •     Lipoproteiny LDL (zły cholesterol) – poniżej 160 mg/dl
  •     Trójglicerydy – poniżej 160 mg/dl

Wysoki cholesterol — przyczyny, objawy i następstwa

Problem wysokiego poziomu cholesterolu, to w większości przypadków efekt nieprawidłowo zbilansowanej diety i złego odżywiania. Zaburzenie równowagi pomiędzy lipoproteinami LDL i HDL jest zazwyczaj następstwem spożywania dużej ilości produktów bogatych w proste, nasycone i utwardzane, które sprzyjają podwyższeniu ogólnego stężenia trójglicerydów. Ich dużą zawartość można natrafić w fast-foodach, słodyczach i przetworzonej żywności. Warto też dodać, że niski poziom aktywności fizycznej oraz nadmierna masa ciała również sprzyjają utrzymywaniu się podwyższonego cholesterolu.

O problemach z cholesterolem świadczą objawy, które w głównej mierze dotyczą kończyn dolnych m.in. spadek temperatury stóp i występowania uciążliwych skurczów, widoczne zmiany kolorytu skóry nóg (błyszcząca i naciągnięta) oraz dolegliwości bólowe. Ponadto osoby o wysokim poziomie LDL często wspominają o uczuciu odrętwienia.

Podwyższony cholesterol zwiększa ryzyko występowania chorób serca i układu krążenia. Zaburzenie równowagi lipoproteinowej i współtowarzyszące  wysokie stężenie trójglicerydów w surowicy krwi może skutkować rozwojem takich problemów jak miażdżyca, nadciśnienie, zatory żylne, choroba wieńcowa, zmiany udarowe mózgu czy zawał mięśnia sercowego.

Skład leków bez recepty na cholesterol

Preparaty bez recepty wspomagające obniżenie wysokiego poziomu cholesterolu, to leki zawierające w swojej formule przemyślane połączenie witamin i roślinnych składników. Produkty z tej kategorii są zazwyczaj dostępne w postaci kapsułek lub tabletek, ale coraz częściej można natrafić na ziołowe herbaty lub toniki wspomagające walkę z nadmiernym cholesterolem. Przed zakupem warto jednak zwrócić uwagę na skład – część komponentów wykazuje wyjątkowo dobrym wpływ na normalizację cholesterolu i stężenia trójglicerydów we krwi. Co powinny zawierać leki bez recepty?

  • Fermentowany czerwony ryż – to źródło monakoliny K, która zmniejsza stężenie cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL. Do tego zawiera wiele wartościowych witamin i minerałów, które pozwalają utrzymać zróżnicowaną dietę.
  • Karczoch – cynaryna zawarta wspomaga pracę wątroby, co ma korzystny wpływ na proces detoksykacji ustroju. Ponadto karczoch zawiera inulinę i kwas chlorogenowy, które pozwalają ustabilizować poziom cukru we krwi oraz zmniejszyć szansę odkładania się tkanki tłuszczowej.
  • Kwasy omega-3 – wieloniensaycone kwasy tłuszczowe pochodzące z ryb i owoców morza są jednym z najlepszych sposobów na regulację gospodarki lipidowej i wsparcie prawidłowej pracy serca.
  • Ostropest plamisty – jest źródłem sylimaryny o zbawienny wpływie na stan i funkcjonowanie wątroby. Oprócz tego ma korzystne zastosowanie dla usprawnienia procesów trawiennych i wspomaga obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego.
  • Len zwyczajny – dostarcza wielu cennych witamin z grupy B, błonnik pokarmowy, antyoksydacyjnych lignanów oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych np. ALA z grona omega-3
  • Witaminy C i E – wspierają ochronę komórek przed wolnymi rodnikami tlenowymi oraz przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania odporności
  • Zielona herbata – to świetny sposób na dostarczenie organizmowi cennych polifenoli i flawonoidów, którym przypisuje się właściwości przeciwmiażdżycowe.

 

Bibliografia:

  1. Wytyczne ESC/EAS dotyczące leczenia zaburzeń lipidowych w 2016 roku Grupa Robocza Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) i Europejskiego Towarzystwa Miażdżycowego (EAS) do spraw leczenia zaburzeń lipidowych; Kardiologia Polska 2016; 74, 11: 1234–1318; DOI: 10.5603/KP.2016.0157
  2. Teterycz D. and Michalak-Majewska M. „Karczoch zwyczajny (Cynara scolymus)-innowacyjny surowiec o bogatych właściwościach leczniczych.” Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych 593 (2018).
  3. Heber D. „Herbs and atherosclerosis.” Current atherosclerosis reports 3.1 (2001): 93-96..
  4. https://rozanski.li/27/sylicynar-dobra-kompozycja-czyli-sylimaryna-raz-jeszcze/