Podwyższony poziom cholesterolu niezwykle często wymaga od pacjentów sięgnięcia po leki pomagające w przywróceniu równowagi. Należy jednak wiedzieć i pamiętać, że istnieje duże ryzyko występowania interakcji leków na cholesterol z rozmaitymi czynnikami.
Leki na cholesterol a interakcje — na co należy uważać?
Praktycznie większość osób borykających się z nadmiernym cholesterolem stosuje statyny. To preparaty, których działanie jest skoncentrowane na zmniejszeniu podwyższonego stężenia lipidów i trójglicerydów we krwi. Oddziaływanie na lipidy wspomaga ograniczenie ryzyka rozwoju zmian osteoporotycznych, które wynikają z przesadnego gromadzenia się tłuszczu w obrębie struktur kostnych. Oprócz tego wykazują silne właściwości przeciwzapalne oraz mogą okazać się pomocne w przeciwdziałaniu powstawania blaszek miażdżycowych, co stanowi jeden z elementów profilaktyki chorób serca i układu krążenia.
Nie można jednak być obojętnym wobec tego, że stosowanie leków statynowych wymaga odpowiedniej ostrożności. Oto kilka czynników ryzyka, które mogą spowodować wyzwolenie niebezpiecznych interakcji z lekami na cholesterol.
Sok grejpfrutowy
To jeden z najczęściej wymienianych produktów, który może oddziaływać na działanie rozmaitych środków farmakologicznych. Nie inaczej jest ze statynami. Sok pozyskany z owoców grejpfruta przyczynia się do zwiększenia stężenia leków we krwi. Nadmierny poziom statyn powoduje rozwój szeregu niekorzystnych objawów niepożądanych:
- problemy mięśniowe np. miopatia, rabdomioliza
- uszkodzenia wątroby i nerek
- nudności, wymioty, biegunka
- bezsenność, bóle głowy, problemy z koncentracją
Leki przeciwzakrzepowe
Szczególną ostrożność powinni zachować pacjenci, którzy są w trakcie leczenia preparatami antyzakrzepowymi. Działanie statyn może spotęgować właściwości przeciwzakrzepowe, co może doprowadzić do nadmiernego rozrzedzenia krwi i wystąpienia krwotoku wewnętrznego. Leki na cholesterol i antykoagulanty powinny być odpowiednio dobrane, aby nie narazić zdrowia i życia chorego.
Antybiotyki i leki przeciwgrzybicze
Równie niebezpiecznym rozwiązaniem jest połączenie leków na cholesterol z preparatami zaliczanymi do antybiotyków (np. erytromycyna) i środków grzybobójczych (np. itrakonazol i ketokonazol). Właściwości tych leków sprawiają, że stężenie dostarczanych statyn ulega drastycznemu podwyższeniu, co zwiększa ryzyko występowania wcześniej wspomnianych objawów niepożądanych.
Inne grupy leków
Leki na cholesterol wchodzą też w interakcje z:
- lekami immunosupresyjnymi (np. cyklosporyny)
- antagonistami wapnia (np. amoldyopina, nifedypina)
- środkami rekomendowanymi przy chorobie niedokrwiennej serca (np. dilitazem)
- preparatami antyalergicznymi – przeciwhistaminowymi (np. ceteryzyna, prometazyna)
Wyżej wymienione grupy leków mogą doprowadzić do przesadnego wzrostu poziomu statyn we krwi i powoduje pojawienie się szeregu skutków ubocznych, które mogą utrudnić prawidłowe funkcjonowanie pacjenta oraz stanowić przyczynę dużego dyskomfortu.
Bibliografia:
- Chruściel P., Banach M. „Statyny – leki stosowane w Polsce wciąż za rzadko lub w zbyt malych dawkach.” Choroby Serca i Naczyń 2016, 13(2): 99-105.
- Szymański FM., Filipiak KJ. „Preparat złożony zawierający rosuwastatynę i amlodipinę – korzyści kliniczne i przydatność w różnych grupach pacjentów.” Choroby Serca i Naczyń 2016, 13(1): 15-22.
- https://zdrowie.pap.pl/fakty-i-mity/byc-zdrowym/zazywajac-statyny-trzeba-uwazac-na-niektore-antybiotyki
- https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/70973,interakcje-lekow-z-zywnoscia