Cholesterol całkowity (CHOL) – badanie to pozwala na wstępne ocenienie ryzyka rozwoju miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniowego. W skład cholesterolu całkowitego wchodzą: lipoproteina niskiej gęstości, (LDL) lipoproteina wysokiej gęstości (HDL), lipoproteina bardzo małej gęstości (VLDL)  i lipoproteina o pośredniej gęstości (IDL). Stężenie cholesterolu całkowitego we krwi zależy od syntezy tkankowej, metabolizmu lipoprotein oraz jego zawartości w produktach będących elementem naszej codziennej diety.

Jak się przygotować do badania cholesterolu całkowitego?

Badanie wykonuje się, pobierając próbkę krwi od pacjenta. Przed badaniem należy być na czczo. Ostatni posiłek zaleca się spożyć do godziny 18 w dniu poprzedzającym badanie. Badanie wykonuje się w godzinach porannych.

Cholesterol HDL – badanie jest wykonywane w celu diagnostyki dyslipidemii. Badanie to pozwala także na ocenę ryzyka wystąpienia miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniowego. HDL to lipoproteina o wysokiej gęstości odpowiadającą za transport cholesterolu. Obniżony poziom HDL może prowadzić do rozwoju  choroby niedokrwiennej.

Jak się przygotować do badania poziomu HDL?

Badanie poziomu HDL jest wykonywane na podstawie próbki krwi. Badanie powinno być wykonane na czczo, czyli zachowując około 13 h przerwy w jedzeniu. Badanie należy wykonać w godzinach porannych.

Cholesterol LDL – badanie wykonuje się, aby ocenić ryzyko wystąpienia miażdżycy i chorób układu sercowo – naczyniowego takich jak zawał serca czy udar mózgu. Podniesienie poziomu LDL może prowadzić do rozwoju choroby niedokrwiennej serca. Lipoproteina o niskiej gęstości (LDL) dostarcza kwasy tłuszczowe, triglicerydy i cholesterol do tkanek obwodowych. Jest odpowiedzialna za transport cholesterolu w organizmie. 

Jak się przygotować do badania poziomu LDL?

Próbka krwi do badania poziomu LDL powinna być pobrana w godzinach porannych. Pacjent przed badaniem powinien być na czczo. Zaleca się spożycie ostatniego posiłki do godziny 18 w dniu poprzedzającym badanie.

Triglicerydy – są magazynem energii gromadzącym się w tkance tłuszczowej. Długotrwale utrzymujące się wysokie stężenie triglicerydów zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo – naczyniowego i miażdżycy. Za transport triglicerydów odpowiedzialny jet VLDL.

Jak się przygotować do badania poziomu triglicerydów?

Badanie wykonuje się na czczo, czyli około 12 godzin przed badaniem nie wolno spożywać pokarmów, pić kawy ani herbaty. Badanie wykonywane jest na podstawie pobranej próbki krwi od pacjenta.